Зимняя защита кактусов в открытом грунте

1
Для влагонеустойчивых кактусов рекомендуется делать навес из прозрачного материала, чтобы защитить их от зимней влаги. Но в то же время встречал утверждения, что под навесом даже относительно зимостойкие кактусы могут вымерзнуть, поскольку хуже укрываются снегом. Рекомендации навеса обычно встречаются у европейцев, большая часть которых расположена теплее, чем в 7-й зоне, морозы у них поменьше, жидких зимних осадков выпадает существенно больше, чем у нас - в таких условиях использование навеса вопросов не вызывает.
Насколько это оправданно у нас? Использует ли его кто нибудь (кроме южных районов)? Лучше ли под ним зимуют кактусы?

Другой интересный вариант - зимовка под баклажками.
Установить над кактусом половинку баклажки гораздо проще, чем навес, а 7-10 литровой баклажкой или старым ведром можно накрыть даже достаточно большой кактус.
Баклажка, в отличие от навеса, лучше должна защищать от холода, но возникает опасность, что под баклажкой кактус может запариться или загнить, поскольку даже если наделать дырок, вентилироваться она будет хуже. Еще один минус - ветер довольно сильно сдувает снег вокруг (особенно, если снега немного) и раньше образуется проталина, что тоже может отрицательно отразиться на результатах зимовки. Про успешную зимовку под баклажками читал тут , но это касалось маленьких кактусов и Подмосковья, где зима наступает раньше и снега существенно больше.

Еще интересно, имеет ли смысл обрабатывать осенью кактусы фунгицидами перед зимовкой, чтобы снизить вероятность всяких грибковых болезней и гнилей.


Re: Зимняя защита кактусов в открытом грунте

3
Интересный вопрос, я тоже в нём ещё не разобрался (зона 5b). У европейцев, конечно же потеплее, но зимних жидких осадков и у нас хватает с избытком. В Днепре, к примеру, примерно каждый год зимой 1-2 недели держится мороз -20 (иногда -25), а всю остальную зиму то оттепель, то изредка мороз -10, то дождь со снегом, то солнце при -1-2, то просто дождь и т-ра выше 0. Иногда снега выше колена выпадает, а чаще так себе - по чуть-чуть. Вот прям сейчас у нас днём +3 и ночью -1-2 и ожидается до +10 до конца февраля.
И как действовать? Да надо просто пробовать и так и так, а что нам подходит - время покажет.
P.s. В теплице неотапливаемой сейчас в солнечный день днём около +18.

Re: Зимняя защита кактусов в открытом грунте

4
А чому б не зробити навіс більш продвинуто, наприклад зробити верхню частину так щоб вона змогла відкриватись і закриватись (як ніби на розпашку),якщо гарний снігопад раз відкрив, потрібна кількість снігу насипала знову закрив і все цього досить.
Була б тільки фантазія і бажання, в наш час зараз можна що завгодно змайструвати.

А відра чи банки то штука гибла я вважаю, якщо і перезимують кактуси то або зі значими втратами або з сильним пошкодженням від грибка, плісняви і решти болячок.Плюс під банкою чи відром незабувайте сильний конденсат, прілість без циркуляції повітря, ризик плісняви дуже високий.

Інша спава прозорий навіз яким і від лишніх опадів захистить і головне циркуляція повітря буде що в свою чергу дуже важливо і я вважаю це найважливіший фактор.

Інша справа мати бажання його зробити, і потратити пару вихідних (а може і одні вихідні) на його побудову.

Re: Зимняя защита кактусов в открытом грунте

5
Спочатку треба перерахувати роди-види кактусів, які потребують захисту взимку.
Моя точка зору - склеро-педіо треба тримати в закритому неопалюваному парнику.
Те саме стосується ескобарій-коріфант і більшості зимостійких ехіноцереусів.
По ехіноцереусах треба зробити список, наприклад тріглохідіатуси і вірідіфлорус
у мене зимують уже третю зиму підряд в горшках прямо посеред альпінарію, і нічого.

рейхенбах вар. альбіспінус шкодую, тому тримаю на критій терасі, хоча іноді трохи снігу вітром замете.

Щодо опунцій - ті які не витримують зиму під відкритим небом -
треба ліквідовувати, просто шкода місця,
все одно є добрих 40-50 видів (форм, культиварів),
які без проблем виживуть в снігу..Вам потрібно більше? 8-)

До речі, серед опунцій є "умовно стійкі", які треба спочатку виростити перші кілька років, і аж потім садити в альпінарій.
У мене минулої зими із 6 саджанців erinacea SB1422 взимку вижили 4.
Цього року, як бачу, всі 4 далі живі.
А 4 сіянці висотою по 12-15 см, які я посадив у літрові горшки в червні 2015 і залишив на вулиці - всі загинули.
Тут відіграє роль термін посадки (літні посадки можуть не встигнути віддати зайву воду)

Re: Зимняя защита кактусов в открытом грунте

6
У меня на даче есть опунции с большими колючками,подарок местного коллеги.Я не уверена в их зимостойкости,но все же рискнула их оставить в грунте.Уж очень большие колючки.Мы ей сделали навес: шифер подставили на кирпичи под навес навернули листьев и закрыли целлофановой пленкой.Что из этого вышло буду знать весной.Еще сезон не открывали,потом отпишусь.

Re: Зимняя защита кактусов в открытом грунте

7
balanovskiy писав:И как действовать? Да надо просто пробовать и так и так, а что нам подходит - время покажет.
У меня сейчас зимуют несколько кактусов как под рамой, так и под баклажкой. На прошлой неделе, все еще было в снегу, вокруг баклажки - большая проталина, под рамой снега почти нет (а морозы были -23-25). Посмотрим, что в итоге из этой затеи выйдет.

Однако у меня уже был небольшой опыт с такой зимовкой делосперм (они, как известно, тоже сильно не любят зимнюю влагу). Под низко расположенным небольшим куском стекла все делоспермы погибли - скорее всего, плохо вентилировались и выпрели. Куст Delosperma floribundum 'Starburst' закрыл 5л баклажкой с дырками сбоку для вентиляции, внутрь засыпал хвою, а вокруг обложил баклажку пучками сухой травы. Интересно, что куст сохранился получше, чем находящиеся рядом без укрытия, однако, после снятия укрытия очень сильно обгорел (такой же результат с обгоранием был и с книффофией).
Так что, если у кого нибудь будут зимовать кактусы под баклажой с ограниченным светом, то после снятия укрытия обязательно необходимо сверху накидывать что то полупрозрачное, хотя бы газету.
Т.В.Н. писав:И как Вы накроете опунцию в квадрат ведром?
До таких размеров еще дорасти нужно. :) Если под баклажкой кактусы действительно зимуют лучше, то так можно подстраховать более чувствительные молодые растение в первые зимовки.

Константин Дзюган писав:А чому б не зробити навіс більш продвинуто, наприклад зробити верхню частину так щоб вона змогла відкриватись і закриватись (як ніби на розпашку),якщо гарний снігопад раз відкрив, потрібна кількість снігу насипала знову закрив і все цього досить.
Боюся уявити ту мить коли на кактуси впаде такий суглуб...
Думаю, напевно, потрiбно робити високий та вузький навiс (висотою 1,5-2м), тодi це буде помiрний захист вiд дощу, але майже не завадить снiгу.
Константин Дзюган писав:А відра чи банки то штука гибла я вважаю, якщо і перезимують кактуси то або зі значими втратами або з сильним пошкодженням від грибка, плісняви і решти болячок.
Мене теж це хвилює, але ж є приклади (навiть з фото) як пiд баклажками успішно зимували Escobaria, Echinocereus, Coryphantha, Maihuenia poeppigii (ця рослина так зимувала явно не один рiк) та навiть Pediocactus knowltonii. Останній приклад найцікавіший, тому що педiокактуси (якщо я не помиляюсь) дуже легко гинуть вiд вологи та грибкових хвороб.
Константин Дзюган писав:Плюс під банкою чи відром незабувайте сильний конденсат, прілість без циркуляції повітря, ризик плісняви дуже високий.
Коли баклажка герметична, конденсату на стiнках, сам бачив, багато. Але ж якщо зробити достатнi отвори, то конденсату майже не буде.
Skeptyk писав:Тут відіграє роль термін посадки (літні посадки можуть не встигнути віддати зайву воду)
Може такi кактуси має сенс наприкiнцi лiта накривати великими баклажками до початку грудня, щоб вони "пiдсохли"? До речi, саме SB1422 вiд вас я залишив зимувати пiд навiсом, восени пiд ним вона гарно пiдсохла, навеснi побачимо, чи не вбив її мороз.

Re: Зимняя защита кактусов в открытом грунте

8
Думайте своєю головою як вам краще, ми лише даєм поради.

Ось приклад того як один із німецьких кактусоводів що мешкає в північно-східній Німеччині збудував навіс чи як його ще можна назвати.Тут вам і сніжком присипе якщо завірюха буде і дощиком трохи примоче якщо ливень настигне.
Ці фото раніше на форум кидав для прикладу, повторно закинув може комусь і знадобляться для візуалізації того який може бути навіс від опадів.

Одна проблема, енергозатрагно і по часу треба планувати і виділяти день, два (а може й більше) на розбудову подібних масштабів.
Однак візуально доволі гарно зроблений альпінарій, з європейською акуратністю :)
Вкладення

Re: Зимняя защита кактусов в открытом грунте

9
гарно...недешево...
і абсолютно непрактично
Альпінарій треба вписувати в рельєф, а не будувати грядку посеред трав"яного газону,
він повинен органічно продовжувати навколишню територію
маю на увазі щось отаке
http://www.mojeskalka.cz/wp-content/gal ... C03552.JPG
http://www.mojeskalka.cz/wp-content/gal ... C00228.JPG
http://www.mojeskalka.cz/wp-content/gal ... C03672.JPG

Re: Зимняя защита кактусов в открытом грунте

10
Так Андрію гарно, ну навіс при такій формі буде складно зробити, величенький він вийде.Звісно для опунцій чудове оформлення без даху, однак ми потім хочем і ехіноцереуси, ескобарії а там і склерокактуси,педіокактуси тут уже так просто не вийде (звісно якщо ти не мешкаєш десь біля Середземного моря).

Re: Зимняя защита кактусов в открытом грунте

11
По трудозатратам почти как теплица.
Чтобы понимать, зачем такое нужно городить, можно глянуть, какой у них климат. Если правильно нашел их контакты на сайте, они расположены в Эльрихе. В 18 км на север есть метеостанция: средний минимум около -14 градусов, минимум за 15 лет -21,5 (это теплее, чем Ужгород или Одесса, примерно как Керчь), но обратите внимание, средние осадки около 1300 мм - сильно не комфортно.

Там же есть вариант навеса "для бедных" :)
Зображення
(роль задней стенки выполняет дом).

Re: Зимняя защита кактусов в открытом грунте

12
:-)
маєте настрій - подивіться там же для різноманітності
мої кліматичні умови Львова...для порівняння...

Повірте, і серед опунцій, і серед ехіноцереусів-ескобарій-необессій
є більш ніж достатньо видів для ненакритої гірки на 30-40-50 м2

Тільки вертикальні і кущові циліндропунції порахуйте - imbricata, viridiflora, whipplei, spinosior, davisii...
а у них же різні форми бувають з різних локаліті. А навряд чи Ви погодитесь тримати по одній рослині кожного виду.
От і матимете 10-12 рослин тільки з групи циліндропунцій.
А скільки є різних фрагіліс? Точно не загубляться на гірці 2-3 різні форми колючих і 2-3 різні форми голих фрагілісів.
(напр. жовто- та червоноквіткових).

На порядній гірці рекомендована площа 0.5-1 м2 на одну опунцію

Тому ігри з накриттям опунцій я взагалі відкидаю,
визнаю тільки частково закриті зони - для ехіноцереусів-ескобарій
і повністю закриті - для склеропедів.
Останні не радив би навіть тримати влітку під відкритим небом -
це (в умовах Львова) до першого затяжного дощу...

Re: Зимняя защита кактусов в открытом грунте

13
Из своего опыта- если растет, то растет как с навесом так и без него. Были некоторые эхиноцереусы, маммиллярии и с навесом и без него не растут но и не дохнут, грунт все равно мокрый ( не изолирован от земли сада-огорода). Поэтому сейчас не укрываю, для неженок смастерил не обогреваемую тепличку 2*3 м (правда там почти пусто:).

Re: Зимняя защита кактусов в открытом грунте

14
Загинула цієї зими одна експериментальна opuntia aureispina...
У Стівена Брека вона маркована (17).
Стояла з південної сторони будинку, а у нас дуже сильні західні вітри.
Загинуло також дві ацікулати і гібриди aciculata [ engelmannii, про
які у Пілтца в каталогу писалося про витривалість до -25


Я б назвав такі опунції умовно-стійкими,як і вищезгадана erinacea SB1422.
Якщо дуже хочеться мати такі рослини
( а erinacea особливо варта уваги - дуже декоративна,
ось її фото у Мікаеля Кісслінга http://www.tephrowelt.de/bestand/Op104.htm )
то як варіант - тримати у великих горшках (спочатку 1-2, потім 3-5 л).
Перші зими забирати в гараж або на підлогу опалюваної теплиці (при +3+5),
потім дорослі рослини теоретично повинні витримувати зиму за наявності захисту від холодних вітрів.

Пізніше зроблю звіт про витривалість деяких видів опунцій, які я вперше залишив зимувати на вулиці.

Re: Зимняя защита кактусов в открытом грунте

15
Skeptyk писав::-)
маєте настрій - подивіться там же для різноманітності
мої кліматичні умови Львова...для порівняння...
Опадiв у вас багато, >800мм. Тож ваш досвід можна використовувати індикатором, якi кактуси точно не замокають.

Усереднений мінімум -22, мінімум за 15 рокiв -28.6. Майже як Харкiв (-22,4/-28,3). Але всеж таки ваш клімат значно помiрнише, нiж у нас (наприклад, плющ в'єтся по деревах). Може (позитивний наслідок бiльш вологого клiмату) у вас не буває таких великих морозiв майже без снiгу, або такого сухого холодного вiтру.
Тому мене бiльш турбують наши морози, нiж волога.
Skeptyk писав:Загинула цієї зими одна експериментальна opuntia aureispina...
Хоча б один кущ у вас на без захисту зимував?
Skeptyk писав:У Стівена Брека вона маркована (17).
Згiдно з locality (вона південніше за NM та AZ) там теплий холодний сезон та майже немає у цей час опадiв.
У мене aureispina восени майже не дегiдрувалася, тому я її "сушив" та залишив пiд баклажкою.
Який вигляд має загиблий кактус? Вiн жовтiє чи чорнiє?
Skeptyk писав:Пізніше зроблю звіт про витривалість деяких видів опунцій, які я вперше залишив зимувати на вулиці.
Дуже цiкаво. Також хотiв у вас запитати, чи успішно зимують на вулицi basilaris та різноманітні ursin-и.
Відповісти

Повернутись до “Місце під сонцем (лампи, теплиці, відкритий ґрунт)”