Re: "Гравийная" культура на цеолите

316
Skeptyk писав:Ігоре, та вже признавайтеся, де можна взяти PetersPro на вагу
А погуглити? :) Брав тут. Волинська область. В них найнижча в Україні ціна за 1 кг. Ще мають гарний асортимент пластикових горщиків, затарився заодно. Правда, мінімальна сума замовлення немала - ще вчора була 400 грн, сьогодні вже - 1000 грн...
Skeptyk писав:і де і почому дрібний цеоліт у Львові )
Емм, так написав же там...


Re: "Гравийная" культура на цеолите

317
не бачу, де там інформація про дрібну фасовку...
я коли побачив що там замовлення по телефону, то чомусь відразу далі не розглядав як варіант...
а як у них з якістю квадратних горшків?

у цьому Петерсі є дуже цікава фраза про гармонійну пропорцію N:K=1:2,
мовляв вона якась дуже важлива....

ну головне, з Едуарда ми витягли інфу, що він регулярно підживлює свій цеоліт)

Re: "Гравийная" культура на цеолите

318
Skeptyk писав:і) бажано п.2, щоб регулярно промивати грунт від засолу
останні 1-2 поливи чистою водою - ТАК, навіть нема про що дискутувати
Тут не все так однозначно... Знайшов PDF-інструкцію "Peters® Product Use Guide" для добрив лінійки Peters® від компанії ICL Specialty Fertilizers. І там є цікава інформація для роздумів:
Constant liquid feed provides a more uniform plant nutrition program and is recommended over periodic or intermittent feeding (where fertilizer is only applied on 7 to 10 day intervals). This minimizes the “feast or famine” syndrome, especially if you are rotating fertilizers. When rotating formulations, some nutrients may be lacking or excessive because of imprecise application methods. The best practice to optimize plant nutrition is to constantly provide all necessary nutrients at required levels with each irrigation...

Постійне рідке підживлювання забезпечує більш рівномірну програму живлення рослин і є рекомендованим у порівнянні з періодичним підживленням (коли добрива застосовують лише з інтервалом 7-10 днів). Це мінімізує синдром "бенкету чи голоду", особливо якщо ви чергуєте добрива. При чергуванні рецептури може бути брак або надлишок деяких поживних речовин через неточні методи застосування. Найкраща практика для оптимального живлення рослин - це постійне забезпечення всіма необхідними поживними речовинами на необхідних рівнях при кожному поливі...
...і, що важливіше:
The use of clear watering will not only reduce salts (EC) in the growing media, but also may wash out essential nutrients in the root zone and contribute to nutrient stress. Use clear water only when EC levels are above optimal levels in the media.

Поливи чистою водою* не тільки зменшують солі (EC**) у грунті, але й можуть вимивати необхідні поживні речовини в кореневій зоні та сприяти "харчовому" стресу. Використовуйте чисту воду лише тоді, коли рівень EC у грунті перевищує оптимальний.
* Під "чистою водою" тут, думаю, мається на увазі просто вода без добрив.

** EC (Electrical Conductivity) - Електропровідність, загальна міра розчинених у воді солей. Наскільки я зрозумів із прочитаного в кількох джерелах, рівень EC води можна отримати, поділивши показник чи то "сухого залишку", чи то "мінералізації" води на 500. Згідно даної PDF-інструкції, найкращий рівень EC води - в діапазоні 0,2-1,2. У воді в моєму районі, наприклад, цей рівень перевищує оптимальний діапазон, так що мені навіть потрібно застосовувати поливи чистою водою або ж кип'ятити її.

Звичайно, ця інформація стосується різноманітних культур, а не конкретно сукулентів. Але тим не менше...

Re: "Гравийная" культура на цеолите

319
Skeptyk писав:не бачу, де там інформація про дрібну фасовку...
я коли побачив що там замовлення по телефону, то чомусь відразу далі не розглядав як варіант...
Так за лінком, що я дав, і є дрібна фасовка - 1 кг.

Вони часто відключають можливість замовлення через кошик, пояснюють це тим, що часто бувають закордоном, бо самостійно завозять товар. Там на головній сторінці це пояснюється.
Skeptyk писав:а як у них з якістю квадратних горшків?
Замовлення поки ще в дорозі...

Re: "Гравийная" культура на цеолите

320
rostyslav vashchuk писав:при чергуванні поливу чистою водою з поливом добривом у скільки-небудь різноманітній колекції більш швидкоростучі види можуть відставати в розвитку, особливо на тлі їх родичів у грунтосуміші, а повільноростучі ( дорогі ) види можуть страждати та гинути від перезволоження та передозування добрив. З цієї ситуації є кілька варіантів виходу:
...
3. Замінити чергування полив-підживлення на регулярне підживлення протягом вегетаційного сезону гомеопатичним
( 0,5 - 0,6 г/л ) розчином мінеральних добрив.
Сам я майже 10 років використовую третій варіант
Ростислав, я щось не зовсім зрозумів зв'язок між чергуванням поливів чистою водою і добривом і сповільненням росту, і яким чином полив добривом на постійній основі вирішує проблему... У першому ж випадку можна просто частіше/рясніше поливати швидкоростучі види. А при постійному використанні добрива можна ж точно так само переполити або недополити... Іншими словами, я не бачу тут зв'язку з добривами і не бачу іншого рішення, крім як різні по швидкості росту рослини поливати по-різному. Можливо, я вас не зрозумів?

Але сам факт, що ви постійно додаєте добриво, дуже цікавий... Яку воду використовуєте і яка загальна твердість, якщо відомо?

Re: "Гравийная" культура на цеолите

321
нуууу....про твердість заговорили
це ж треба "твердометр " мати )
(a propo...tds-метри я бачив на промі....
і не надто дорогі, якщо говорити про своє здоров"я....
інше питання - наскільки цій китайській електроніці можна довіряти)

Re: "Гравийная" культура на цеолите

323
Панове, забагато уваги для добрив!
Інше лишу на потім, та хоч цей момент хочу трохи коротко прояснити.

Я вже десь писав, мабуть навіть в цій темі, може знайду трохи пізніше, але левова частка, з якої складається сама рослина, після того як вона вичерпала ресурси закладені в насінні - це вода та вуглекислота навколишнього повітря. Відсоток цих двох сполук сягає майже 100%! Інші мінеральні елементи використовуються в таких незначних кількостях, що рослини зазвичай їх легко находять в навколишньому середовищі.

Re: "Гравийная" культура на цеолите

324
rostyslav vashchuk писав:Найбільш незручним моментом гравійної культури є якраз питання полив-підживлення, а саме доцільність чергування цих заходів. Справа в тому, що різнорозмірні гравійні фракції у горщиках неоднакового розміру пересихають з різною швидкістю, не кажучи вже про різну швидкість асиміляції кожного окремого виду суккулентів. Тому при чергуванні поливу чистою водою з поливом добривом у скільки-небудь різноманітній колекції більш швидкоростучі види можуть відставати в розвитку, особливо на тлі їх родичів у грунтосуміші, а повільноростучі ( дорогі ) види можуть страждати та гинути від перезволоження та передозування добрив.
Нетреба настільки заглиблюватися в вивчення складу того чи іншого добрива. Рослина сама вибере необхідне саме їй. А щоб не було перенасичення в субстраті мінералів, які рослина не дуже використовує, і яких накопичилось забагато, для цього і потрібні періодичні промивання субстрату чистою водою.
Рослини - це не відкрита ємність, корені рослин мають високу ступінь вибірковості. Треба лише не тиснути на рослину надто зайвою кількістю або якихось окремих мінералів, або загально завеликою дозою добрив, тому що рослини хоч й мають дуже стійкий бар'єр до зайвого, але він не безмежний.
І гинуть рослини зазвичай не від хімічної складової субстратів та добрив, а від фізичних властивостей субстрату - його водо/повітряпроникності.
ingBear писав:Але сам факт, що ви постійно додаєте добриво, дуже цікавий...
Не має значення в яких саме інтервалах додавати добрива в поливальну воду. Той метод Володимира Боксера, що я описав в передпопередньому пості - це класика, але не догма. Я сам просто не морочуся та добрива додаю майже "на глаз" кожного поливу приблизно в четвертинній дозі.

Re: "Гравийная" культура на цеолите

325
ingBear писав:...А оскільки добриво не містить кальцію і сірки, воду братиму водопровідну, а не дощову (як планував спершу), тоді не доведеться заморочуватись з кальцієвою селітрою (трохи почитав форуми гідропоніки, там її завжди прописують в рецептах), - кальцію у моїй воді повинно вистачити, якщо аж не забагато, бо тверда (8,4 моль/м3).
А ось при можливості використовувати дощову воду, заміняти її на водопровідну - це помилка.
Краще чаклувати та танцювати над дощовою водою, яка не принесе зайвого, ніж ламати голову над тим, куди подіти солі жорсткості з водопровідної води.
По-перше, додати любий мінерал в воду ви завжди зможете, а от забрати - та ще задача!
По-друге, не плутайте рослини швидкого росту звичайної гідропоніки, де бажано використовувати збалансовані добрива для швидкого темпу росту, та кактуси і сукуленти, які мають порівняно повільний темп росту. Тому, якщо опустити розлогі пояснення, то можна прийняти, що крім трьох основних мікроелементів (азот, фосфор, калій), решта мають дуже мале значення, і зазвичай рослинам в любому субстраті їх достатньо.

Re: "Гравийная" культура на цеолите

326
Ну от, практик прийшов і розклав все на свої місця і направив в потрібну сторону :-D. А то майже наосліп доводиться пробиратись через уривчасту і суперечливу інформацію на цю тему... Дякую, Едуарде! Якщо маєте ще щось додати, буде дуже цікаво почути!

Re: "Гравийная" культура на цеолите

327
Щодо добрив лінійки Peters® від компанії ICL Specialty Fertilizers і цікавої інформації для роздумів.
Постійне рідке підживлювання забезпечує більш рівномірну програму живлення рослин і є рекомендованим у порівнянні з періодичним підживленням (коли добрива застосовують лише з інтервалом 7-10 днів). Це мінімізує синдром "бенкету чи голоду", особливо якщо ви чергуєте добрива. При чергуванні рецептури може бути брак або надлишок деяких поживних речовин через неточні методи застосування. Найкраща практика для оптимального живлення рослин - це постійне забезпечення всіма необхідними поживними речовинами на необхідних рівнях при кожному поливі...
Проблема в тому, що хто визначає точне "забезпечення всіма необхідними поживними речовинами на необхідних рівнях"??? Де є впевненні наукові роботи, на які можна спиратися в визначенні цього питання, особливо щодо кактусів та інших ще більш екзотичних рослин? На виробника, який себе рекламує?
Поливи чистою водою* не тільки зменшують солі (EC**) у грунті, але й можуть вимивати необхідні поживні речовини в кореневій зоні та сприяти "харчовому" стресу. Використовуйте чисту воду лише тоді, коли рівень EC у грунті перевищує оптимальний.
Знов таки - як визначити "оптимальний рівень EC у грунті"? Добрива, які потрапляють в субстрат, не лишаються в цьому субстраті в незмінному складі, тому що кожна рослина споживає кожен мікроелемент лише за своїм особливим смаком та потребою. В результаті одні мікроелементи споживаються повністю або їх починає не вистачати, а інші споживаються обмежено й накопичуються призводячи до надмірної засоленості субстрату.
От тут як раз краще перестрахуватися та зайвий раз промити субстрат, а наступного разу добрива додані в воду для поливу відновлять наявність поживних речовин. Але при цьому ми уникаємо дисбаланс мікроелементів.

Re: "Гравийная" культура на цеолите

328
Ігоре, ті висновки я робив на основі своєї невеликої ( 500 - 600 рослин ), але різнопланової (13 - 15 ботанічних родин )
колекції, значна частина якої культивується в невисоких бонсаїчних контейнерах. Тому мені доводилось витрачати багато
часу на записи що, коли і чим поливалось. Перейшовши на регулярне гомеопатичне підживлення, в таких записах
потреба відпала. Інших переваг цього методу не спостерігав.
Для поливу давно вже використовую дощову воду.


Едуарде, а от голландці якраз заглиблюються, тому в декоративному рослинництві, в тому числі кактусівництві, досягли більших успіхів, ніж українці. Інше питання - вартість такої заморочки і рентабельність результату.

Re: "Гравийная" культура на цеолите

329
Звичайно, Ростиславе, що дуже корисно заглиблюватись в наукові дослідження. Я наприклад на це готовий. Лишилось тільки визначити хто профінансує мої дослідження. 8-)
Ну а поки не знайдеться меценат для цих неприбуткових досліджень, маємо лише констатувати їх нерентабельність, бо торгувати нашими рослинами в об'ємах голландців ми, мабуть, не зможемо.

Re: "Гравийная" культура на цеолите

330
Systematist писав:Я сам просто не морочуся та добрива додаю майже "на глаз" кожного поливу приблизно в четвертинній дозі.
Якщо я вірно зрозумів, промивка грунту чистою водою у вас відбувається тільки дощами? (Ви колись писали, що колекція у вас - без накриття).
Systematist писав:Проблема в тому, що хто визначає точне "забезпечення всіма необхідними поживними речовинами на необхідних рівнях"??? Де є впевненні наукові роботи, на які можна спиратися в визначенні цього питання, особливо щодо кактусів та інших ще більш екзотичних рослин? На виробника, який себе рекламує?
Щодо сукулентів - згоден. На сайті ICL Specialty Fertilizers нема ні слова про них. Але ця компанія розробляє добрива для досить великого ряду культур і помагає покупцям підібрати найоптимальніші варіанти. Вони про це пишуть на сайті. Так що ті слова з інструкції, мабуть, стосуються крупних клієнтів, яким вони помагають з підбором добрив для культур, по яких робили дослідження.
Systematist писав:Знов таки - як визначити "оптимальний рівень EC у грунті"? Добрива, які потрапляють в субстрат, не лишаються в цьому субстраті в незмінному складі, тому що кожна рослина споживає кожен мікроелемент лише за своїм особливим смаком та потребою. В результаті одні мікроелементи споживаються повністю або їх починає не вистачати, а інші споживаються обмежено й накопичуються призводячи до надмірної засоленості субстрату.
Ну, в них там наведений оптимальний діапазон 0,2-1,2 EC. Але тут, знову ж таки, мабуть, мова йде про процес, коли вони аналізують воду клієнта, кажуть, чи вона підходить або як її скоригувати, дізнаються, в якому субстраті клієнт буде вирощувати, що саме і за якою системою. Мабуть, і субстрат аналізують. Словом, дізнаються всі деталі і тоді дають рекомендації. А інакше, звичайно, що це була б дуже абстрактна рекомендація для комерційного вирощування рослин...
Systematist писав:От тут як раз краще перестрахуватися та зайвий раз промити субстрат, а наступного разу добрива додані в воду для поливу відновлять наявність поживних речовин. Але при цьому ми уникаємо дисбаланс мікроелементів.
Головне, що промивка субстрату чистою водою помагає на практиці, мені цього достатньо :).

Повернутись до “Грунт”