Re: "Гравийная" культура на цеолите

286
я знайшов той матеріал...там якраз і йдеться про те, що вологоємність вимірюють після повного промочування....і там же пише, що суть гравійного дужегрубодисперсного грунту в тому, щоб промочити, тоді грунт вхопить воду, тоді треба щоб зайва вода стекла, і тоді порахувати що залишилося в грануляті...
АЛЕ...наскільки я спостерігав у себе ( є декілька рослин оригінальних привезених з Німеччини, посаджених прямо в бімс) - бімс без проблем хапає воду при верхньому поливі, і залишається вогким тиждень-півтора....тому керамзит треба брати дрібніший....маю ще N мішків фракції 0-5, спробую розсіяти на різні фракції , пролити зверху і прослідкувати за часом випаровування....я цей керамзит брав собі лише як 20-25% компоненту, що полегшує грунтосуміш, а відсів 1-2 мм - для посіву
а що садив - вже і не пам"ятаю...за зиму мабуть двічі в теплицю заходив, тепер треба переглядати, що там куди восени ущільнив.........


Re: "Гравийная" культура на цеолите

287
Skeptyk писав:щодо водо- і вологомісткості...
я десь бачив статтю про їх вимірювання, здається в чебурнеті
пригадую, що суть у послідовному наливанні води у суху грунтосуміш, потім зливанні,
і відносному порівнянні мас сухої суміші, мокрої суміші та водозаповнення
Андрію, цей метод описаний в статті Володимира Малова "Гравийка или как я дошел до такой жизни" електронного журналу "Кактусы круглый год", яку Едуард вже згадував в цій темі. Вона там розбита на 3 частини в трьох номерах за 2015. Здається, цей метод описаний в 2-й частині статті.

Я проводив заміри згідно нього для сокирницького цеоліту, цегляної і гранітної крихти. Найбільш показові результати - для цеоліту з огляду на найменший розкид фракції. А найбільш дивні - для граніту з цеолітом 50х50.

Цеоліт фракції 3-5 мм:
  • Повітреутримання: 35%
  • Водоутримання: 12%
Цегла фракції 1-5 мм (з домінуванням фракції 3-5 мм):
  • Повітреутримання: 35%
  • Водоутримання: 20%
Граніт фракції 1-5 мм (з домінуванням фракції 3-5 мм):
  • Повітреутримання: 18%
  • Водоутримання: 32%
Цеоліт 3-5 мм і граніт 1-5 мм (з домінуванням 3-5 мм) - 50х50:
  • Повітреутримання: 40%
  • Водоутримання: 8%
При цьому я вирішив зробити суміш з граніту (50%), цеоліту (25%) і цегли (25%) вищевказаних фракцій. Тестував 1 сезон на десятку кактусів в горщиках 5х5 і 7х7. Результатами був розчарований, росту практично не було... Думаю, через те, що навіть у горщиках 7х7 грунт надто швидко висихав, мого стандартного режиму поливу раз на 1-1,5 тижні вочевидь було замало, навіть турбіни в сімірках морщились... І це при моїх-то 4-5 год. сонця з 11:30 до 16:30... Про п'ятірки не говорю, бо Едуард вже не раз підмічав, що для тари менше 7х7 використовує фракцію 1,5-3 мм. Тому я в результаті плюнув на це, не вистачило терпіння... Проте не виключено, що ще вернусь до експериментів. От думаю, в чому була моя помилка: у нестачі води чи ще й у нестачі поживних речовин, чи ще в чомусь?

Що мені ще не дуже сподобалось у гравійній культурі, то це складність визначення на око, скільки давати води при верхньому поливі, бо вона відразу вбирається в грунт. Едуард, варто орієнтуватись по тому, чи вода починає витікати з дренажних отворів? Бо я так і робив.

Skeptyk писав:і ще одне....добрива? чи ви всі поливаєте керамзити-цеоліти водою?
зрозуміло, що потрібно мати водорозчинне, комплексне, з низьким азотом і високим фосфором і калієм....
Підтримую питання!

Особливо цікавить актуальність використання "Кеміри Люкс" від фінів Yara Suomi (пакетик 20 г), оскільки помітив з прочитаного про гравійну культуру на форумах, що це було одне з найпопулярніших добрив, але його склад в мене викликає сумніви... Раніше співвідношення було: NPK 16,0 : 20,6 : 27,1. А зараз змінилось: NPK 14,0 : 11,4 : 20,8. Не впевнений, чи я правильно зрозумів поточне співвідношення, тому ось посилання на точний склад. Словом, питання: азоту не забагато? І як її розбавляти для кактусів, якщо навіть в інструкції на упаковці вказані дуже різні пропорції (не знати, що ділити на 2)?

Я протестував "Кеміру Люкс" старого складу (NPK 16,0 : 20,6 : 27,1) 1 сезон на дорослих кактусах на балконі і 1 рік на сіянцях в міні-тепличці. Пробував розчин і 0,025%, і 0,05%. Орієнтувався на пропорцію octopus'а, який описував десь тут в 2011 р. свою методику: якась "Кеміра +" в пакетиках (її, мабуть, вже не випускають), 5 г на 20 л (це 0,025%). Про результати на дорослих кактусах я вже написав вище. На сіянцях результати виявились дуже навіть задовільними: швидкий ріст, низький "падіж", велике здивування і захват викликало шикарне здоровенне і чисте коріння! Але для них я дав граніт з цеглою фракції 1-2 мм, тому грунт довго не висихав. От і припускаю, що невдача з дорослими зв'язана з нестачею води.

Re: "Гравийная" культура на цеолите

288
ні....не в 2 частині, а якраз на початку 3 частини
але суть в тому, що і для водо- і для повітрозатримання бажані показники в околі 25%

а щодо добрива - суть не тільки в пропорції NPK
(напр росіяни з СОКК пропагують акварин хвойний з NPK=3-11-35
ще десь пропагували Yara Kristalon 3.11.38 https://images.ua.prom.st/1160994404_w6 ... stalon.jpg ),
а й у відповідній мікрокомпоненті (саме в хелатній формі).

якби суть була в пропорції NPK, то ми б просто брали щось азотне і
доправляли монофосфатом калію....

Re: "Гравийная" культура на цеолите

289
Skeptyk писав:але суть в тому, що і для водо- і для повітрозатримання бажані показники в околі 25%
Так, але це, вочевидь, показники, які влаштовували саме його. Це доводять успіхи Едуарда і Гарбара (який вирощує в граніті з невеликою домішкою перліту). Тут взагалі штука якась дуже неоднозначна з показником повітреутримання. Інакше яким чином той же Віталій Хизун умудряється успішно вирощувати велику частину кактусів в чистій глинисто-дерновій землі, яка аж тріскається після висихання (на фото бачив, так ше й не аби з ким, а з самою Мамілярією люті). Те саме стосується грунтів в природних умовах: яким чином аріки там спокійно ростуть у практично чистому "бетоні" і плювати хотіли на плавання по шию у воді в сезони дощів, а в нас їм подавай максимально дренований грунт і рідкісні поливи?? Що там настільки відрізняється і вирішує? Мікрофлора?

Re: "Гравийная" культура на цеолите

290
Skeptyk писав:а щодо добрива - суть не тільки в пропорції NPK
Ну, так. Я просто виходив з того, що Yara - якісна фірма (принаймні, відгуки про Кеміру і Крісталон хороші) і там мало би бути все нормально з мікроелементами в "Кемірі Люкс". Значно частіше піднімається питання про макроелементи і особливо частку азоту. Тому цікаво, який діапазон співвідношень NPK підходить для кактусів. Бо в складах добрив українського, італійського, російського, німецького виробництва тощо яких я тільки варіацій NPK там не бачив... 8O

Re: "Гравийная" культура на цеолите

291
Дійсно так! Хтось замовляє за 500 кілометрів доставку цеоліта ,а хтось копає замлю з городу і все добре у всіх рослин і там, і там. Питання філософське - хто що хоче, той те і отримує! (чи "заморочується", чи не дуже).

Re: "Гравийная" культура на цеолите

293
Vit ta K писав:Питання філософське - хто що хоче, той те і отримує! (чи "заморочується", чи не дуже).


Але питання не в принциповій можливості втілення не очевидних(як мінімум для мене особисто)підходів в культурі сукулентів. Якщо я правильно розумію, задача “гравійних” тем знайти простий, універсальний і помилкостійкий метод а-ля посадив-полив-забув, а не заперечувати здобутки майстрів 80+ рівня. :-D

Re: "Гравийная" культура на цеолите

295
Skeptyk писав:напр росіяни з СОКК пропагують акварин хвойний з NPK=3-11-35
ще десь пропагували Yara Kristalon 3.11.38
Російський "Акварин хвойный" вчора погуглив, в нас його продавали буквально 2 контори, вже ніде немає в наявності.

А від Yara є ще "FERTICARE HYDRO 6-14-30", і так виглядає, що воно підходить не менше, якщо не більше, ніж "YaraTera KRISTALON 3-11-38 BROWN":
Спеціально для гідропоніки. Містить тільки нітратний азот, що повністю виключає аміачне отруєння рослин при вирощуванні на інактивних субстратах. Незамінний при вирощуванні культур на крапельному зрошенні з використанням інактивних субстратів (мінеральна вата, цеоліт, вермикуліт, перліт, керамзит та ін.). Низький вміст азоту дозволяє використовувати Ferticare Hydro на культутрах з низькою потребою в азотному живленні
А Гарбар в 2015 р. писав, що використовує вже 2 сезони "Peters Professional Blossom Booster". Склад: 10-30-20+2MgO+TE. Його у нас можна купити навіть в граматурі 100 г (на вагу, вочевидь).

Re: "Гравийная" культура на цеолите

297
Такий перелік агротехнічних прийомів більше підходить для весняної висадки морозостійких кактусів у відкритий грунт.
Та й в цьому випадку потрібно ще додати регулярний захист від бур'янів та шкідників.

Re: "Гравийная" культура на цеолите

298
Vit ta K писав:"Посадив - полив - забув - отримав..." Щось так нагадує. Чи не Нідерландські часом?
Ні :-D Це лише спроба змінити рівновагу в співвідношенні задоволення/розчарування від хобі на користь першого, що вкрай важливо в першу чергу для нас новачків, а отже і розвитку сукулентної справи в цілому 8-) . Ну і для тих у кого дійсно великі колекції... Рутина, як відомо, може вбити будь-яку пристрасть. А також це дає додатковий контроль у випадку "складних" видів.

Re: "Гравийная" культура на цеолите

299
ingBear писав:Цеоліт фракції 3-5 мм:
  • Повітреутримання: 35%
  • Водоутримання: 12%
Цегла фракції 1-5 мм (з домінуванням фракції 3-5 мм):
  • Повітреутримання: 35%
  • Водоутримання: 20%
Граніт фракції 1-5 мм (з домінуванням фракції 3-5 мм):
  • Повітреутримання: 18%
  • Водоутримання: 32%
Цеоліт 3-5 мм і граніт 1-5 мм (з домінуванням 3-5 мм) - 50х50:
  • Повітреутримання: 40%
  • Водоутримання: 8%
Только меня смущают эти цифры водоудержания? Гранит держит больше кирпича? Смесь цеолита с гранитом держит меньше, чем каждый по отдельности?

Re: "Гравийная" культура на цеолите

300
Граніт (як і кварц) тримає досить багато води на своїй поверхні за рахунок гідрофільності самого мінералу та поверхневого натягу краплі води, яка його оточує.
Крім того між гранітними камінцями також тримаються великі краплі води - можливо спрацьовує механізм, як у капілярах тільки замість трубочки маємо вузький простір між двома площинами камінців.
Сам використовую мінеральний субстрат, який складається з 2/3 пористих (цеоліт, лава, пемза) матеріалів 1/3 не пористих (крупний кварцевий пісок).
Субстрат з 100% пористих матеріалів акумулює надно багато води і довго сохне.
Субстрат з 100% не пористих матеріалів (граніт, кварц) взагалі довго мокрий стоїть та не сохне нормально.
Був здивований такому, але ніби відповідає наведеним вище цифрам.
BR Sergii

Повернутись до “Грунт”