Re: Вопросы по роду Lophophora

1756
Ще можу порекомендувати, по-перше, цю тему, тут просто маса корисної інформації, якщо дивитися з самого початку по самий кінець.

По-друге, одна із ключових сучасних робіт по лофофорах - це спецвипуск 2005-го року Богати, Шніцера та Мишака (саме там вперше род був розділений на дві секції, а також описані північні та південні форми вільямсі). Ось англійською: https://anniesblog2015.files.wordpress. ... ophora.pdf Тут треба пам'ятати, що ця робота вийшла ще до відкриття Lophophora alberto-vojtechii, тож її в цій книзі немає.

Ну і по-третє - найбільшу ФБ-групу з вивчення лофофор. Там багато різного, але якщо використовувати пошук, можна знайти відповідь на будь-яке питання (чи можна задати своє).


http://flickr.com/photos/pazzapped/

Re: Вопросы по роду Lophophora

1758
Час збирати насіння. Кілька вибіркових фото.
Lophophora williamsii VZD032 El Tajo - San Jose del Palmar Lophophora williamsii VZD032 El Tajo - San Jose del Palmar
Lophophora williamsii (північна форма) Lophophora williamsii (північна форма)
Lophophora fricii v. albiflora (ex-Koehres) Lophophora fricii v. albiflora (ex-Koehres)
Lophophora fricii v. albiflora (ex-Koehres) Lophophora fricii v. albiflora (ex-Koehres)
Lophophora diffusa Lophophora diffusa
Lophophora diffusa JJH0010892 Lophophora diffusa JJH0010892
http://flickr.com/photos/pazzapped/

Re: Вопросы по роду Lophophora

1759
Синхронно процвіли придбані нещодавно у Олександра Роздобудько Lophophora koehresii Encarnacion - напевно, найцікавіші з усіх кьоресі. Найбільш північна точка, де вони ростуть (за вийнятком Huizache, що знаходиться ще більше на півночі), рослини звідти мають досить інтенсивне, як для кьоресі, забарвлення пелюстків та цікавий малюнок ребер, які спочатку взагалі нагадують прямі ребра вільямсі.

Погода була галімою, тому квітки повністю не розкрилися, але все одно були перепилені між собою.
http://flickr.com/photos/pazzapped/

Re: Вопросы по роду Lophophora

1760
Підготував для міжнародної групи текст про те, як ідентифікувати лофофору по ребрах. Переклав свій же текст з англійської та викладу тут. Російською перекладати принципово не буду - нехай користуються онлайн-перекладачем.


Загальне правило ідентифікації лофофор таке: ви дивитесь на квіти (та всі їхні деталі), ребра, колір епідермісу, на дітки тощо. Тобто ідентифікація не означає просто сказати: «О, у всіх дифуз білі квіти, а ця квітка біла, отже, це дифуза» (насправді будь-який з видів лофофор, включно із жорданіаною, може мати білі квіти). Замість цього ви роздивляєтесь ці різні деталі, збираєте побачене докупи і лише після цього думаєте про те, який вид це може бути.

Гаразд, тепер давайте поговоримо про форму ребер.

Взагалі дорослі рослини досить легко визначити по ребрах. Головне правило полягає в наступному:
  • прямі ребра: williamsii, fricii, jourdaniana
  • хвилясті ребра: diffusa, koehresii, alberto-vojtechii
Увага! Я наводжу тут лише загальні випадки, але є багато винятків і граничних варіантів. Тому, будь ласка, не використовуйте цей посібник як абсолют. Я рекомендую передивлятися якнайбільше ідентифікацій лофофор, наприклад у тій же групі в ФБ. Чим більше рослин ви побачите, тим більш тренованими будуть ваші очі.

Тепер розберемося в деталях:
http://flickr.com/photos/pazzapped/

Re: Вопросы по роду Lophophora

1761
williamsii

Прямі ребра, спочатку 5, потім майже завжди 8, максимальна кількість ребер у williamsii 13. У південних форм williamsii кількість ребер може відрізнятися від цього правила (буває 6, 7, 8, 9 і 10 ребер). Але ж сам зовнішній вигляд майже такий же - прямі ребра. Або прямі, або злегка закручені спіраллю.

Будь ласка, зверніть увагу: коли Lophophora williamsii змінює 5 на 8 ребер, іноді це можна прийняти за хвилясті ребра дифузи. Подивіться на одну з фотографій із розрахованими ребрами, щоб побачити, скільки ребер біля апексу, а скільки внизу.

Крім того, коли ви бачите плоди з насінням і знаєте, що ця рослина була єдиною, яка цвіла, це означає, що рослина є самоплідною, тому це північна форма williamsii. Зазвичай форми північної williamsii впізнають за квітами, але ви також можете зробити цей трюк із плодами. До речі, північна форма williamsii — єдина лофофора, яка є самоплідною, всі інші види потребують дві рослини для перехресного запилення.
http://flickr.com/photos/pazzapped/
Вкладення
Lophophora williamsii, я показую тут, на фотографії Carlos Vela, як рослина змінює кількість ребер з 5 на 8. Можна бачити 5 ребер раніше (червоний колір) і 8 нових ребер (синій колір). Хтось міг би прийняти цю рослину за дифузу, але фото було зроблено в окрузі Jim Hogg, штат Техас, де зустрічаються тільки вільямсі. w_08.jpg Lophophora williamsii, я показую тут, на фотографії Carlos Vela, як рослина змінює кількість ребер з 5 на 8. Можна бачити 5 ребер раніше (червоний колір) і 8 нових ребер (синій колір). Хтось міг би прийняти цю рослину за дифузу, але фото було зроблено в окрузі Jim Hogg, штат Техас, де зустрічаються тільки вільямсі. Переглянуто 2003 разів 107.97 Кіб
Lophophora williamsii, південна форма. Малюнок ребер відрізняється, але все одно вони прямі. Моя рослина і фото. Lophophora williamsii, південна форма. Малюнок ребер відрізняється, але все одно вони прямі. Моя рослина і фото.
Lophophora williamsii з El Coyote, SLP. Ребра прямі, і зараз ця рослина переходить на більше ребер. Моя рослина і фото. Lophophora williamsii з El Coyote, SLP. Ребра прямі, і зараз ця рослина переходить на більше ребер. Моя рослина і фото.
Lophophora williamsii, дихотомічна рослина з La Soledad, Nuevo Leon. Ребра 	трохи відрізняються, але вони прямі. Моя рослина і фото. Lophophora williamsii, дихотомічна рослина з La Soledad, Nuevo Leon. Ребра трохи відрізняються, але вони прямі. Моя рослина і фото.
Lophophora williamsii (La Paloma, Coahuila). Ребра спіральні, але все одно прямі. Моя рослина і фото. Lophophora williamsii (La Paloma, Coahuila). Ребра спіральні, але все одно прямі. Моя рослина і фото.
Lophophora williamsii, північна форма, доросла рослина. Я підстриг опушення, щоб було видно цю чудову форму ребер. Моя рослина і фото. Lophophora williamsii, північна форма, доросла рослина. Я підстриг опушення, щоб було видно цю чудову форму ребер. Моя рослина і фото.
Lophophora williamsii, південна форма. Це можна, звичайно, зрозуміти по зовсім іншій квітці (порівняно із північними формами вільямсі), але все ж рослину можна ідентифікувати і за формою ребер. Хальда писав, що їхнє тіло схоже на "шестєрню". Моя рослина і фото. Lophophora williamsii, південна форма. Це можна, звичайно, зрозуміти по зовсім іншій квітці (порівняно із північними формами вільямсі), але все ж рослину можна ідентифікувати і за формою ребер. Хальда писав, що їхнє тіло схоже на "шестєрню". Моя рослина і фото.
Lophophora williamsii, північна форма. Вісім прямих ребер. Моя рослина і фото. Lophophora williamsii, північна форма. Вісім прямих ребер. Моя рослина і фото.

Re: Вопросы по роду Lophophora

1762
fricii

Lophophora fricii також має прямі ребра, але є деякі рослини, які мають настільки широкі горизонтальні полоски, що у дорослої рослини здається, ніби вони складаються з окремих бугорків, а не з ребер. Саме тому, до речі, в 1943 році Леон Круаза придумав свою назву «decipiens» (щоб відрізнити ці дивні рослини від звичайних williamsii, адже назви fricii тоді не існувало). Усе, що називається decipiens, є fricii.

Fricii найшвидше з усіх лофофор збільшує кількість ребер з 5 до 8. У мене є рослини діаметром не більше двох сантиметрів, які вже мають 8 ребер. Далі йде перехід до 13, а потім - максимальна кількість для fricii - до 21 ребра.

Більше того, є рослини, які майже не мають горизонтальних полосок на ребрах. Я вважаю, що це рослини з місцевості Sierra Zavaleta на північному заході Laguna Viesca.
http://flickr.com/photos/pazzapped/
Вкладення
Малюнок ребер fricii. Тут трохи «хвилясті» краї ребер, але все одно вони прямі. Моя рослина і фото. Малюнок ребер fricii. Тут трохи «хвилясті» краї ребер, але все одно вони прямі. Моя рослина і фото.
Ще один малюнок ребер fricii - тут видно ребра, але через кілька років вони будуть виглядати як окремі горбки. Моя рослина і фото. Ще один малюнок ребер fricii - тут видно ребра, але через кілька років вони будуть виглядати як окремі горбки. Моя рослина і фото.
Мої молоді fricii, горщик 6 см. Можна побачити, що обидві рослини вже переходять з 5 на 8 ребер - те, що fricii робить раніше будь-який інший вид Lophophora. Мої молоді fricii, горщик 6 см. Можна побачити, що обидві рослини вже переходять з 5 на 8 ребер - те, що fricii робить раніше будь-який інший вид Lophophora.
Lophophora fricii, моя рослина з майже відсутніми горизонтальними полосками. Я вважаю, що такі рослини родом із Sierra Zavaleta. Lophophora fricii, моя рослина з майже відсутніми горизонтальними полосками. Я вважаю, що такі рослини родом із Sierra Zavaleta.
Мої молоді fricii. Деякі з них утворюють зморшки на ребрах, я бачив таке лише у fricii. Мої молоді fricii. Деякі з них утворюють зморшки на ребрах, я бачив таке лише у fricii.
Lophophora fricii, фото Cactusinter. Тут видно, як ребра змінюються на горбочки - внизу ще є чіткі ребра, а біля апексу вони вже виглядають майже як дискретний набір горбків. Ось тому Леон Круаза назвав ці рослини «деципієнс» ("оманлива"). Lophophora fricii, фото Cactusinter. Тут видно, як ребра змінюються на горбочки - внизу ще є чіткі ребра, а біля апексу вони вже виглядають майже як дискретний набір горбків. Ось тому Леон Круаза назвав ці рослини «деципієнс» ("оманлива").

Re: Вопросы по роду Lophophora

1763
jourdaniana

Нещодавні дослідження показують, що jourdaniana ідентична williamsii, якщо порівнювати фрагменти ДНК. При цьому жорданіана має інший склад алкалоїдів, тому досі невідомо, звідки вона взялася. Що стосується форми ребер, то у жорданіани досить впізнаваний малюнок ребер з широкими горизонтальними полосками та злегка спіральними ребрами.

Також у молодих рослин ребра мають характерний малюнок, що дозволяє відрізнити їх від молодих williamsii. А особливо - відрізнити молоді жорданіани від williamsii v. caespitosa. Максимальна кількість ребер - 13.
http://flickr.com/photos/pazzapped/
Вкладення
Lophophora jourdaniana, дві рослини генотипу, що діткується. Зверніть увагу на малюнок ребер, як у молодих рослин (пізніше він зміниться на стандартну форму злегка спіральних ребер). Мої рослини і моє фото. Lophophora jourdaniana, дві рослини генотипу, що діткується. Зверніть увагу на малюнок ребер, як у молодих рослин (пізніше він зміниться на стандартну форму злегка спіральних ребер). Мої рослини і моє фото.
Малюнок ребер у молодої Lophophora jourdaniana. Ось як ви можете відрізнити генотип jourdaniana, що діткується, від williamsii v. caespitosa (який має інший малюнок ребер). Також зверніть увагу на видимі колючки - ще одна підказка. Моя рослина і фото. Малюнок ребер у молодої Lophophora jourdaniana. Ось як ви можете відрізнити генотип jourdaniana, що діткується, від williamsii v. caespitosa (який має інший малюнок ребер). Також зверніть увагу на видимі колючки - ще одна підказка. Моя рослина і фото.
Сіянець Lophophora jourdaniana переходить з 5 до 8 ребер. Вже можна побачити ці злегка спіральні ребра. Моя рослина і фото. Сіянець Lophophora jourdaniana переходить з 5 до 8 ребер. Вже можна побачити ці злегка спіральні ребра. Моя рослина і фото.
Ще одна Lophophora jourdaniana з класичною формою ребер - широкими горизонтальними лініями, ребра злегка закручені по спіралі. Моя рослина і фото. Ще одна Lophophora jourdaniana з класичною формою ребер - широкими горизонтальними лініями, ребра злегка закручені по спіралі. Моя рослина і фото.
Lophophora jourdaniana, ребра класичної форми - широкі горизонтальні лінії, злегка спіральні ребра. Моя рослина і фото. Lophophora jourdaniana, ребра класичної форми - широкі горизонтальні лінії, злегка спіральні ребра. Моя рослина і фото.

Re: Вопросы по роду Lophophora

1764
diffusa

Ми переходимо до іншої групи, яка має S-подібні ребра. Навіть у молодих дифуз помітно, що ребра у них не дуже прямі, а з віком вони набувають характерних вигинів на зразок літери S. У дифуз кількість ребер збільшується за законом Фібоначчі (5, 8, 13, 21), максимальна кількість ребер - 21.

Зверніть увагу: у зрілих diffusa багато ребер, тому вигини стають менш помітними. Через це можна навіть вирішити, що ребра рівні, але це оманливе враження.
http://flickr.com/photos/pazzapped/
Вкладення
Мої молоді дифузи, форма ребер вже не пряма. Це класична форма ребер для молодих дифуз. Мої молоді дифузи, форма ребер вже не пряма. Це класична форма ребер для молодих дифуз.
Моя найбільша дифуза, діаметр рослини 9 см. Ще тут чітко видно S-подібні ребра. Моя найбільша дифуза, діаметр рослини 9 см. Ще тут чітко видно S-подібні ребра.
Lophophora diffusa, погляньте на ребра внизу (де ви можете чітко бачити S-форму) і вгорі (де це не так очевидно). Моє фото і рослина. Lophophora diffusa, погляньте на ребра внизу (де ви можете чітко бачити S-форму) і вгорі (де це не так очевидно). Моє фото і рослина.
Дорослі дифузи у природі, фото Gabriel DíazInfante Дорослі дифузи у природі, фото Gabriel DíazInfante
Дорослі дифузи у природі, фото Alex Gaona. Зверніть увагу на майже прямі ребра (і перевірте ребра дітки - це підказка для полегшення ідентифікації). Дорослі дифузи у природі, фото Alex Gaona. Зверніть увагу на майже прямі ребра (і перевірте ребра дітки - це підказка для полегшення ідентифікації).

Re: Вопросы по роду Lophophora

1765
koehresii

Koehresii також мають S-подібні ребра, але на відміну від diffusa, вони більше схожі на форму пісочного годинника з горизонтальними засічками в найтоншому місці «пісочного годинника». Крім того, туберкули koehresii іноді мають грані, мов витечені з каменю.

Максимальна кількість ребер у koehresii - 21, хоча таку кількість ребер я бачив тільки на щепленій рослині. У природі koehresii досить мініатюрні та мають до 13 ребер.

Ну, і ще одне: Lophophora koehresii зазвичай має найбільший корінь серед усіх Lophophora.
http://flickr.com/photos/pazzapped/
Вкладення
Lophophora koehresii, видно ребра у формі «пісочного годинника». Моя рослина і моє фото. Lophophora koehresii, видно ребра у формі «пісочного годинника». Моя рослина і моє фото.
Дві молоді Lophophora koehresii. Зверніть увагу, як праворуч ребра змінюються на форму пісочного годинника. Мої рослини і фото. Дві молоді Lophophora koehresii. Зверніть увагу, як праворуч ребра змінюються на форму пісочного годинника. Мої рослини і фото.
Lophophora koehresii (San Francisco). Це те, що я маю на увазі під «виглядом, ніби туберкули було висічено з каменю», дивлячись на ці грані. Зверніть увагу на хвилясті ребра. Моя рослина і моє фото. Lophophora koehresii (San Francisco). Це те, що я маю на увазі під «виглядом, ніби туберкули було висічено з каменю», дивлячись на ці грані. Зверніть увагу на хвилясті ребра. Моя рослина і моє фото.

Re: Вопросы по роду Lophophora

1766
alberto-vojtechii

Alberto-vojtechii в молодому віці мають прямі ребра, але з часом вони стають S-подібними. Тут мова йде про ребра, але для alberto-vojtechii найбільш характерною деталлю є ареола з особливим опушенням. Крім того, ця ареола розташована майже внизу туберкули прямо біля горизонтальної лінії, на відміну від ареол інших лофофор.
Максимальна кількість ребер у alberto-vojtechii - 13, хоча 13-реберні я бачив тільки в колекціях. Всі рослини в природі мають 5 або 8 ребер.
http://flickr.com/photos/pazzapped/
Вкладення
Молоді рослини alberto-vojtechii - ребра прямі (мої рослини та фото) Молоді рослини alberto-vojtechii - ребра прямі (мої рослини та фото)
Дорослі alberto-vojtechii в колекції Lu Anika. Зверніть увагу на хвилясті ребра, опушення ареол та те, як ареоли знаходяться майже біля горизонтальних ліній, а також погляньте на праву рослину, що має 13 ребер. Дорослі alberto-vojtechii в колекції Lu Anika. Зверніть увагу на хвилясті ребра, опушення ареол та те, як ареоли знаходяться майже біля горизонтальних ліній, а також погляньте на праву рослину, що має 13 ребер.

Re: Вопросы по роду Lophophora

1767
fricii x koehresii

Також досить поширені гібриди fricii x koehresii. Тут справа в тому, що малюнок ребер нагадує і fricii, і koehresii одночасно. Це все одно, як коли дивишся на дитину і, корегуючи погляд, помічаєш або мамині риси обличчя, або тата.
http://flickr.com/photos/pazzapped/
Вкладення
Гібрид Lophophora fricii x koehresii з Cactus-China. Дивлячись на ребра, тут можна побачити деталі як fricii, так і koehresii. Гібрид Lophophora fricii x koehresii з Cactus-China. Дивлячись на ребра, тут можна побачити деталі як fricii, так і koehresii.
Гібрид Lophophora fricii x koehresii, фото Luis Abarca. Дивлячись на ребра, тут можна побачити деталі як fricii, так і koehresii. Гібрид Lophophora fricii x koehresii, фото Luis Abarca. Дивлячись на ребра, тут можна побачити деталі як fricii, так і koehresii.

Re: Вопросы по роду Lophophora

1768
І останнє правило ідентифікації — бритва Оккама: не множте сутності без потреби. Це означає, що якщо є простіше рішення, то не потрібно відразу придумувати ідіотські конструкції на кшталт «ой, це, напевно, гібрид вільямсі з дифузою та ще й з обрегонією». На жаль, таке я бачу досить часто.

Ну і ще порада: якщо рослина має дітки, дивіться на малюнок ребер як дорослих рослин, так і діток. Іноді це дозволяє більш точно зрозуміти, що за рослина перед вами.
http://flickr.com/photos/pazzapped/

Re: Вопросы по роду Lophophora

1770
Вітаю!
Підкажіть, це нормально що вільямсі так коркується знизу? Щось трошки непокоїть. Рослині десь мабуть до 15 років, до 5 см діаметр. Але в тому році такої кори не було зовсім. В горщику сидить крепко. Минулого літа перевів на мінералку, раніше росли в більш традиційному ґрунті з домішками. Друга, менша, з цієї пари не коркується.

Зараз
Зображення
</br>

Минулого року
Зображення

Повернутись до “Класифікація”